Träningshelg i Norrköping

Jag sitter nu på bussen mot Uppsala med trötta ben efter en fin träningshelg i Norrköping. Jag och Figge tog bussen hit på fredagen för att få en helg med bra träning.

Vi hade hoppats på att det skulle vara barmark, men det hade snöat väldigt mycket i Norrköping och redan på fredagens första nattpass stod det klart att det skulle bli en helg med med mycket tuff snöpuls. Jag orienterade lite halvdant på passet, men det var riktigt roligt terräng och jag fick till någon bra sträcka att ta med mig i alla fall. Sämre gick det för Jerker som tog ett helkroppsdopp i Ngamisjön och fick springa tillbaka för att inte frysa ihjäl. Karta

Den tuffa terrängen som vi bjöds på direkt efter ankomst till Norrköping. Här syns även sjön där Jerker gick genom isen och tog en simtur.

På lördags förmiddan var det långpass på en karta gjord enbart från laserscanning med programmet Kartapullautin.  Häftigt hur pass bra kartan ändå var, blev ett bra pass. Karta

På eftermiddan så genomfördes lägrets bästa pass, sprintintervaller inne i Norrköping med Figge, vi pressade varandra bra och det blev 8 intervaller på 2-4min med riktigt bra fart.

Idag avslutades helgen med ännu ett fint långpass i fin terräng, den här gången på en riktig OL-karta. Trots att  farten var inte den högsta på grund av slitna ben och mycket snö så blev det ett bra pass med rolig orientering. Karta

”48h recovery time” klockan vill ta det lite lugnt efter en bra träningshelg.

Nu har vi knappa 4h att döda i den här bussen innan vi anländer i Uppsala och kan få lite välförtjänt sömn.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *